Műhely
A BME Egyetemi Hallgatói Képviselet lapja
Műhely Szerkesztőség
cím: Budapest 1111, Műegyetem rkp. 3. K.I.76.
e-mail: info(kukac)muhely.com
Al Ghaoui Hesna riporterrel, külpolitikai újságíróval beszélgettünk háborús tudósításairól, szakmai kihívásokról, illetve olyan félelmekről és előítéletekről, amelyek mindannyiunk életében megjelennek.
A tudósító az a szűrő, amin keresztül az olvasó, a néző egyfajtaképpen érzékeli az adott helyzetet. -„Egy konfliktust sokszor még az egy oldalon állók sem feltétlenül ugyanúgy látnak, az ellentétes felek között pedig még a tények tekintetében is verziók sorozata él. Mi akkor tudunk jó és hiteles munkát végezni, ha minél több oldalt megszólaltatunk, és ezt közvetítjük.”-világított rá a távolról olykor egyszerűnek tűnő helyzetek bonyolultságára Al Ghaoui.
Hogy mi szükséges ehhez a hivatáshoz elsősorban? „-Ehhez a pályához kíváncsiság és szakmai alázat szükséges Tény, a férfiaknak előny, hogy erősebb fizikummal bírnak, egy nő viszont sokkal rugalmasabb tud lenni adott esetben, például, ha két hétig csak pirítóst lehet enni, és húsnak híre hamva sincs. A nehézségek feldolgozása pedig alkat kérdése. Ezekben a helyzetekben azt kezdem érezni, hogy élek, mert ilyenkor maximálisan jelen kell lenni, ami sokszor luxus a hétköznapi, rohanó életünkben.” Ahogy a Félj bátran című könyvében is írja, nem az bátor, aki nem fél, hanem az, aki fél, de van egy vágya, egy célja, ami még erősebb ennél.
A származásával és nemre vonatkozó előítéletekről is kérdeztük a riporternőt. -„Gondolom, nem meglepő, hogy nagyon sokszor érnek előítéletek. Elszomorít az, amit tapasztalok, hogy az előítéletek és a rasszizmus milyen szinten elharapózott Magyarországon, és a világban is. A leginkább elkeserítő, hogy szinte divattá vált intoleránsnak lenni. Ennek ellenére szerintem minden jóérzésű embernek ott van a lelke mélyén az igény az empátiára. Kicsit ez az újságírók dolga is, hogy amit tudunk, megtegyük azért, hogy emberségesebb társadalomban éljünk. „