A prioritás a hallgatói érdekérvényesítésé

2019. okt. 10.

Az Egyetemi Hallgatói Képviselet féléves feladatairól, egyetemi helyzetéről beszélgettünk Barabás Zoltán és Suhajda Richárd alelnökökkel.

BZ: „A kancellári rendszer bevezetése előtt a Hallgatói Önkormányzat országos szinten kiemelkedő módon rengeteg jogkörrel rendelkezett. Ezek egy része jelentősen átalakult, mivel a Kancellária a döntési jogkörök egy részét magához vonta. Megbolygatásra került a szociális ösztöndíjakkal foglalkozó bizottság, és a bizottságot segítő bírálók köre is. Korábban ezzel teljes mértékben csak a hallgatók által megválasztott, illetve bírálói vizsgát tett hallgatók foglalkoztak. Az Egyetem vezetésének szerette volna, ha az ösztöndíjakkal kapcsolatos döntéshozatalba meghatározó súlyban közalkalmazottak kerülnek bevonásra. Végül sikerült megtartani a bizottságban a hallgatói többséget. Habár bizonyos területeken az elmúlt öt évben szűkült a lehetőségeink köre, az egyetemi döntéshozásban mindig számítanak a segítségünkre, illetve meghallgatják a megfelelő fórumokon a HÖK véleményét.„

Ha röviden kellene válaszolnotok egy elsőéves azon kérdésére, hogy mit csinál az EHK, mi lenne a felelet?

SR: „A legrövidebben talán az, hogy az EHK mindennel foglalkozik, amivel egyetemi évei alatt egy átlagos hallgató találkozik. A szabályzatokat, ami alapján végzi tanulmányait, az Nftv.-ből származó jogaink alapján mi hagyjuk jóvá, az általa kapott ösztöndíjak rendszerének kialakításában is aktív részt vállalunk. Mindemellett a hallgatói szolgáltatásokat is érdemes megemlíteni: ha valaki megeszik egy szendvicset a büfében, iszik egy sört valamelyik kollégiumban, megnéz egy darabot a Szkénében, vagy akár csak a BME Egyetemi Napokra látogat ki a barátaival, büszkén mondhatjuk, hogy a mögött is közvetlenül ott áll az EHK.”

2019. okt. 10.
Érdemes résen lennie az állami ösztöndíjasoknak
2020-tól megváltozik a felsőoktatási törvény, és bizony az állami ösztöndíjas finanszírozási forma szabályai sem maradnak érintetlenül. Érdemes tájékozódni, hogy mire kell odafigyelnie annak, aki ...